Livenje i konstruisanje odlivaka 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Tehnički fakultet, Čačak

Uvod
1.Livenje i konstruisanje odlivaka
Livenje je veoma pogodan postupak izrade mašinskih delova čiji je oblik komplikovan ili se ne mogu na drugi način izraditi.
Sam postupak livenja se izvodi na sledeći način:
Prvo se izradi model dela koji se lije obično od drveta ili metala. Na osnovu njega napravi se šupljina u pesku ili drugom materijalu – kalup.
Na kraju se u kalup uliva metal u istopljenom stanju. Njegovim hlađenjem dobija se odlivak.
Livenje u pesku je najgrublje i koristi se za liveno gvožđe ili čelični liv, dok je livenje u kokilama mnogo finije i koristi se za lake i obojene metale.
Obzirom na visoke troškove izrade kalupa i čitavog postupka uopšte livenje je pogodno samo kada su u pitanju velike serije i masovna proizvodnja.
Konstrukcija odlivaka treba da bude takva da omogući slobodno punjenje šupljina kalupa tešnim metalom, što znači da se mora voditi računa o dovoljnim dotičnim presecima i ravnomernoj raspodeli metala u kalupu. U slučaju tankih zidova postoji opasnost od hlađenja metala još u toku postupka livenja šime se sprešava dalje ispunjenje kalupa. Nagle promene pravca i brzine kretanja istopljenig metala u kalupu su takođe nepovoljne i treba ih izbegavati.
Osim ovog treba izbegavati i sledeće:
Velike površine (naglo se hlade i zbog toga menjaju strukturu, gasovi i šljaka ostaju zarobljeni u strukturi),
Veće horizontalne povrčine pri vrhu kalupa
Najčešća greška kod odlivaka je stvaranje šupljina u unutrašnjosti i prsotina na površini usled smanjenja površine prilikom hlađenja. Očvšćavanje se vrši po slojevima, i to tako da se najpre hlade tanji spoljašnji slojevi. Idući ka unutrašnjosti hlađenje je teže, a očvšćavanje je sporije.
Glavna masa se hladi sporo i ima veliko skupljanje. Kao posledica ovog procesa pojavljuju se šupljine koje smanjuju aktivni presek odlivka u
odnosu na projektovani a tme i na njegovu čvrstoću.
Procentualno skupljnje zavisi od materijala:
Materijal Skupljanje u procentima Sivi liv SL 1% Čelični liv ČL 2% Legure AL, Mg 1,25% Mesing i Bronza 1,5%
Vrednosti za sivi i čelični liv su tačne dok se vrednosti za lake legure prosečne.
Usled skupljanja u materijalu se pojavljuju zaostali naponi i deformacije. Oni mogu biti toliko veliki da izazovu lomljenje odlivaka u toku hladjenja ili kasnije u toku rada.
Zbog toga se, pogotovu ako je čelični liv u pitanju, odlivci obavezno podvrgavaju termičkoj obradi.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!